+38(044) 353 60 90, +38(050) 268 81 00, +38 (068) 866 72 79 kievpereklad@gmail.com

Лікарі здатні діагностувати деякі хвороби за допомогою мовних навичок

Декілька нових досліджень показують, що інформація про те, що ти говориш, та як ти говориш, може бути ключовою для визначення певних захворювань. В майбутньому, лікарі можуть просити нас говорити більше ніж просто «А-а-а».

Вплив хвороби на мову людиниДекілька груп нейровчених, психіатрів та вчених, які працюють в області комп’ютерних наук, зараз досліджують те, наскільки мова їх пацієнтів може надати важливі діагностичні дані – перш ніж буде проведено лабораторний тест. Розвиток комп’ютерних технологій та нових методів для визначення зв’язку між поведінкою та діяльністю мозку, дозволяють проводити схожі дослідження. І, хоча, тести, які ґрунтуються на мовленні, можуть бути не настільки точними як генетичне секвенування, чи скани МРТ, але вони можуть бути корисними для хвороб, для визначення яких не вистачає біологічних індикаторів, оскільки дослідження мовних навичок може допомогти заповнити пробіли.

ПСИХОЗ

Психіатри з Колумбійського університету провели інтерв’ю з 34 молодими особами, що знаходяться в зоні ризику щодо психозу, основного симптому шизофренії, що також супроводжується маренням та галюцинаціями. Через два з половиною роки, у п’яти об’єктів дослідження розвинувся психоз, а у решти 29 хвороба не проявилася. Спеціально розроблений алгоритм проаналізував всі початкові інтерв’ю разом, щоб розглянути мовні особливості, які відрізняються у двох групах, та виявив, що психоз пов’язаний з використанням коротких речень, втрати змісту розмови при переході з одного речення на інше, та менш часто, використання слів «той», «що», та «який, котрий». Пізніше, кожне інтерв’ю проаналізували окремо, і комп’ютерна програма передбачила з точністю у 100% в кого розвинувся психоз, а в кого – ні. Результати цього дослідження були опубліковані в журналі Шизофренія, і зараз, в стані розробки знаходиться другий етап проведення тестування на об’єктах, які знаходяться в зоні ризику.

ХВОРОБА ПАРКІНСОНА

Двадцять сім об’єктів дослідження з університету Фавалоро, що в Аргентині, слухали записані речення англійською мовою, які містять дієслова, що пов’язані зі спеціальними рухами руками (такі як «аплодування» чи «удар»). Як тільки вони розуміли речення, учасники натискали кнопку, тримаючи обидві руки або в горизонтальному положенні, або в положенні зі стиснутими кулаками. Здорові об’єкти дослідження реагували швидше, коли дієслово та рухи руками були сумісні (горизонтальне положення рук для «аплодування», руки, стиснуті в кулаки для «удару»), якщо порівнювати з тим, коли вони були несумісні. Об’єкти з ранньою стадією хворобою Паркінсона, все таки, не показували жодної різниці в їхньому часі реагування. Таке нерозуміння могло служити ранньою ознакою захворювання, перш ніж починалися більш серйозні та виражені проблеми. На сьогоднішній день, дослідники проводять схожий дослід з об’єктами, які здорові, але в них наявна генетична мутація, пов’язана з хворобою Паркінсона.

БОКОВИЙ АМІОТРОФІЧНИЙ СКЛЕРОЗ (БАС)

Боковий аміотрофічний склероз типово характеризується як розлад рухів, що може призвести у деяких пацієнтів до такого порушення, як нечітка вимова через слабкі м’язи. Нове дослідження, яке провів Шарон Еш з університету Пенсільванії, показує, що хвороба може також призводити до розладу у використанні граматики. У ході дослідження, 45 об’єктів попросили своїми словами описати події, які зображені у серії з 24 картинок. Якщо порівнювати результати тесту хворих на БАС, та контрольні результати здорових людей, то пацієнти з БАС вимовляли більш незакінчені речення («І він сердитий, бо це-»), часто втрачали визначальне слово («Сова облетіла») , та робили більше помилок в часовій формі дієслова («Та олень штовхає його зі скелі»). МРТ скани показали, що у людей, які робили більше граматичних помилок, наявні пошкодження тих ділянок мозку, що відповідають за мовні навички. Тому, вчені припускають, що граматичний аналіз може бути порівняно легким шляхом для визначення стадії розвитку захворювання. В поточному, додатковому дослідженні, Еш та його колеги аналізують короткі репліки пацієнтів, за допомогою опису однієї картинки.


Submit a Comment

Your email address will not be published.