+38(044) 353 60 90, +38(050) 268 81 00, +38 (068) 866 72 79 kievpereklad@gmail.com

Зірковий час ірландської – мови меншин

Ірландська мова часу популярності

У дев’ятнадцятому столітті була поширена думка, що ірландська мова є настільки стародавньою, що нею розмовляли самі Адам та Єва. Століттями носії ірландської мови вважали лише староєврейську мову більш древньою за ірландську. Але, оскільки, на їхню думку, ірландська – це мова з Едемського Саду, то вважалось, що ірландською не можуть говорити злі сили, що вона поєднує в собі найкращі мовні характеристики, що це свого роду «лінгва франка» Раю, якій віддав перевагу сам Господь, і що, вона була самою чистою мовою з усіх, оскільки передувала всім іншим мовам, та не запозичувала з жодної з них.

Тобто, раніше ірландська не була мовою меншин, якій загрожувало вимирання, яке ми можемо спостерігати зараз. Це була першокласна світова мова, яка за своєю оригінальністю перевершувала навіть англійську.

У будь-якій мові важливо не лише основний характер мови та її будова, але й сама мовна практика. В свій час ірландською мовою навчались в школі, нею друкували газети та журнали, нею готували державні документи, виголошували промови, зокрема Робертом Кінгом, який виголошував промову ірландською мовою про відновлення ірландського парламенту у 1843 році, і яку знову ж таки ірландською мовою у 1970 опублікував Брендан О Буачалла. Ірландська була не тільки мовою меншин, нею також велися служби в церкві, політичні зустрічі та засідання в суді.

Ірландська мова відіграла велику роль у політиці. Відновлення у 1793 році прав голосу для католиків привело тисячі носіїв ірландської на виборчі дільниці. У 1817 році політикам було дозволено складати присяги ірландською мовою.

У 1858 році під час судової справи “В проти Бйорка” суд вирішив, що носії мови можуть обирати собі мову для свідчень, в надії, що обиратимуть англійську мову та їм не доведеться витрачати час, відведений для перехресного опитування, на перекладачів. Таким чином англійська поступово витісняла ірландську.

Повертаючись до коренів ірландської мови, можна сказати, що ірландська пов’язана зі своїми носіями, але не з самою землею, на яку постійно нападали загарбники. Навіть існує міф, що ірландці не є першими поселенцями Ірландії. Деякі науковці і навіть поети вважають, що ірландська мова, так само як і ірландці, походять зі сходу Месопотамії.

Досі, немає жодних сумнівів, що Ірландія, у дев’ятнадцятому столітті була королівством ірландської мови, незважаючи на усі протиріччя сучасних науковців, оглядачів та письменників-мандрівників.


1 Comment

  1. Дуже цікаво,хороша стаття.

Submit a Comment

Your email address will not be published.