+38(044) 353 60 90, +38(050) 268 81 00, +38 (068) 866 72 79 kievpereklad@gmail.com

Новий рік в Україні: витоки та традиції

Фото Новий рік навесні

Із самого початку наші предки відзначали новий рік в ту пору, коли все навколо оживало – навесні. З огляду на нерозривний зв’язок українців з природою, з роботою на землі, то початок року раніше пов’язували з початком нового сезону сільськогосподарських робіт. Трохи пізніше слідували церковним звичаям та почали відзначати новий рік у вересні. А ось свято 1 січня прийшло до нас тільки в 1700 році.

Новий рік, який наступав 1 березня, вважали святом нового, весни, сонця, нового врожаю. За часів Київської Русі існувала традиція запалювати вогні, що було обов’язковим елементом святкування весняного Нового року та вважалося «програмуванням» хорошого майбутнього врожаю.

Традиція святкування Нового року восени

1 вересня відзначали державний Новий рік, виникнення якого пов’язано з тим, що саме цього дня цар вершив суд над підданими. Але вкінці 15 століття традиція відзначати Новий рік двічі на рік почала викликати багато незручностей. Однак, в ту пору багато хто непохитно вважав, що в 7000 році від моменту «створення світу» (в 1492 році від Різдва Христового) настане Судний день, і тому свято Великодня визначали тільки до 1492 року.

Саме 1492 року Великий князь Іван Третій, батько Івана Грозного, остаточно затвердив постанову Московського собору взяти за початок як церковного, так і громадянського року 1 вересня. У цей день слід платити данину, різні оброки, віддавати в казну мито. Але через те, що народ продовжував зустрічати Новий рік із прильотом перших птахів, цар ввів запозичений з Візантії звичай: 1 вересня, після молитви в храмі, він дозволяв пускати сторожі до себе будь-якого прохача, який би хотів йому поскаржитися, попросити захисту або, як говорили на Русі, правди шукав. Поступово, народ звик до початку року 1 вересня, коли урожай (подарунки землі) був уже зібраний або ще дозрівав.

Тоді і виникло відоме повір’я: «Як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш».

Такий порядок продовжувався до 1699 року. Петро Перший був останнім з російських царів, хто також відзначав Новий рік 1 вересня.

Перехід на сучасний лад святкування

Фото святкування Нового року Петра 1Коли наближався 1700 рік, російський цар Петро Перший видав указ святкувати Новий рік за європейським звичаєм – 1 січня. В указі було точно вказано, як саме слід відзначати це свято, що потрібно зробити, а чого ні в якому разі робити не слід. Згідно з указом Петра Першого, Новий рік слід відзначати з Різдва Христового, як це повсюди відбувалося в Європі, а не зі «дня створення світу» 1 вересня. Новий рік 1 вересня був заборонений під загрозою суворого покарання.

Дідух на Новий рік у ЛьвовіВ українців протягом тривалого часу традиційним святковим символом Нового року вважалася, як не дивно, не зелена ялинка, а «дідух». Він виготовлявся з першого стисненого в цьому році снопа. Окремо соломою обплітали декілька десятків пучків, робивши пишний сніп, який повинен був мати широку основу, щоб «дідух» міг стояти. Виріб потім прикрашали різнокольоровими стрічками, паперовими чи сухими квітами. У будинку прикрашений «дідух» ставили напередодні Різдва. Свою обрядову роль він виконував протягом усіх різдвяних свят і символізував зв’язок з родом, і предками.

Але реформування календарної системи в Росії на перенесення святкування Нового року не закінчилося. Наступним кроком став перехід в 1918 році з юліанського календаря на григоріанський, і в 1919 році новорічне свято настало на 13 днів раніше, ніж у попередні та наступні роки. У розпал Громадянської війни такий факт мало хто помітив. Зате пізніше сформувалася традиція зустрічати Новий рік двічі, і на території колишнього Радянського союзу з’ялося унікальне свято – Старий Новий рік.

Зараз Новий рік в Україні зустрічають в ніч з 31 грудня на 1 січня. Традиційно накривають святковий стіл з безліччю страв.

Не можна уявити новорічну ніч без вибухів салюту, без шампанського, олів’є і мандарин. А ще важливим атрибутом є святково прикрашена ялинка. Аромат сосни або ялинки – теж незмінна частина Нового року практично в кожному будинку.


Submit a Comment

Your email address will not be published.