+38(044) 353 60 90, +38(050) 268 81 00, +38 (068) 866 72 79 kievpereklad@gmail.com

Розшифровано глиняну дощечку, в якій йдеться про зруйнування Содому астероїдом 5000 років тому

Дослідники вірять, що символи, зображені на дощечці, детально описують, як астероїд завдовжки з милю зруйнував цілу область, спричинивши тисячі смертей і спустошивши більше, ніж мільйон квадратних кілометрів (386000 квадратних миль) землі.

Цей поштовх, який можна прирівняти до більше ніж 1000 тон тротилу, міг спричинити один з найбільших у світі зсувів.

Стародавній запис

Вчені стверджують, що дощечка, яку вважають копією 700 р. до н. е. з оригіналу, виконаного в ще старішій цивілізації, описує, як астероїд завдовжки з милю влучив у Землю.

В одному з оповідань Старого Завіту йдеться про те, як Бог винищив «нечестивих грішників» Содому вогнем та сіркою і тільки Лоту, найкращому жителю міста, з сім’єю він дозволив урятуватися.

Цю теорію розробили два визначних учених – Алан Бонд та Марк Гемпселл – які провели останні вісім років, збираючи докупи шматочки археологічного пазлу.

По своїй суті, це глиняна дощечка, названа Планісферою, знайдена вікторіанським археологом Генрі Лайярдом у залишках бібліотеки Королівського палацу в Ніневії.

Використовуючи комп’ютери для відтворення картини нічного неба тисячі років тому, вони точно визначили явище, описане на дощечці, – це зроблена 700 р. до н. е. копія записів нічного неба у баченні астролога Шумеру, однієї з найдавніших цивілізацій, відомих світові, – незадовго до світанку 29 червня 3123 р. до н. е.

На одній половині дощечки зображені позиції планет та хмари, а інша ілюструє швидкий рух по небу якогось предмета, схожого на кам’яну кулю.

Судячи з опису, це астероїд, відомий під назвою Атон, орбіта якого навколо Сонця проходить дуже близько від Землі. Його траєкторія мала призвести до зіткнення з Землею у долині Отц.

«Він упав під дуже гострим кутом – біля шести градусів – а потім зруйнував гору Гаскогель, за 11 км від Кофельза», – повідомив пан Гемпселл.

«Це спричинило вибух – і скочуючись вниз по долині, він перетворився на вогняну кулю.

Біблійні відповідники

Дослідники стверджують, що дощечка є свідченням очевидця про описане в Старому Завіті зруйнування Содому та Гоморри астероїдом.

Коли він упав на Кофельз, виник страшенний тиск, який розчавив гору і спричинив зсув. Але оскільки він не був твердим, кратера не лишилось».

Від вибуху мала утворитися грибоподібна хмара, а димова завіса мала бути видима на сотні миль.

Пан Гемпселл сказав, що інша частина дощечки, яка складає18 см у поперечнику і має форму чаші, зображує димову завісу перед світанком наступного ранку.

«Необхідно знати контекст, перш ніж починати її переклад», – сказав пан Гемпселл з Брістольського університету.

Геологи говорять, що зсув відбувся близько 9000 років тому, задовго до того, коли був зроблений шумерський запис. Проте пан Гемпселл, який опублікував книгу, присвячену цій теорії, вважає, що пошкоджені зразки астероїда могли спотворити попередні спроби визначення дати.

Академіки поспішили не погодитись зі знахідками, опублікованими у «Шумерських дослідженнях Кофельського вибуху».

Джон Тейлор, колишній експерт з археології Близького Сходу Британського музею, заявив, що немає ніяких доказів того, що давні шумери могли зробити такі точні астрономічні записи, у той час коли ми не знаємо повністю шумерської мови.

«Мене ці результати не переконали», – додав він.