+38(044) 353 60 90, +38(050) 268 81 00, +38 (068) 866 72 79 kievpereklad@gmail.com

Свистяча турецька мова: думки про мову та мозок

Загалом, обробкою мови займається ліва півкуля головного мозку. Це однаково стосується усного, письмового мовлення та мови знаків. Однак дослідники, які представили свій звіт у журналі Current Biology 17 серпня, виявили дивовижний виняток до цього правила: свистяча турецька.

«Нам надзвичайно пощастило, що така мова справді існує», – говорить Онур Гюнтуркюн з Рурського університету в Бохумі, Німеччина. «Це справжній експеримент, який проводить сама природа».

свистяча мова та мозок

Онур Гюнтуркюн досліджує свист турецької фермерки

Турецька свистяча мова – це саме те, що ви чуєте в її назві: турецьку мову було адаптовано в серію свистів. Цей спосіб спілкування використовувався в давнину, до винайдення телефонів, у маленьких селах у Туреччині для зв’язку на далекі відстані. На відміну від традиційної турецької мови, свистячу турецьку чути набагато далі. Люди, які говорять свистячою турецькою, використовують традиційну турецьку мову в близькому колі спілкування, і переключаються на свистячу форму, якщо відстань складає, скажімо, 50-90 метрів.

«Якщо подивитися на топографію, стає зрозумілим, наскільки зручним є спілкування за допомогою свисту», – говорить Гюнтуркюн. «Ви не можете говорити так само голосно, як свистіти, тож свистячу мову можна почути навіть через десятки кілометрів крутих каньйонів чи високих гір».

Свистяча турецька мова не є чітким відтворенням турецької мови, як пояснює Гюнтуркюн. Це турецька, конвертована в іншу форму, подібно до того, як текст, який ви зараз читаєте українською, конвертовано в письмову форму. Гюнтуркюн, який сам є турком, відзначає, що йому до сих пір надзвичайно складно розуміти мову свисту.

«Як носій турецької мови я був вражений тим, що не зрозумів жодного слова, коли ці хлопці почали свистіти. Жоднісінького! Десь через тиждень я почав впізнавати деякі слова, але тільки тоді, коли знав контекст».

Турецька свистяча мова сама по собі є дивовижною, але Гюнтуркюн та його колеги також вважають, що вона дає відмінну можливість перевірити міркування про те, що мова, головним чином, є діяльністю лівої півкулі головного мозку, незалежно від її фізичної структури. Адже акустичні характеристики, такі як частота, тон та мелодичність, — саме те, що формує свист, – є предметом діяльності для правої півкулі головного мозку.

Науковці дослідили мозкову асиметрію в обробці усної та свистячої турецької мови. Вони запропонували носіям свистячої турецької мови прослухати мовні звуки через лівий або правий навушник. Потім учасники повідомили про те, що вони почули. У той час, як вони краще сприймали усні мовні звуки через праве вухо, свистячі звуки вони чули однаково добре через обидва вуха.

«Це може свідчити про те, що свистяча турецька мова залучає до роботи обидві півкулі головного мозку, створюючи таким чином певний баланс», – говорить Гюнтуркюн. «Ліва півкуля бере участь в обробці цієї мови, адже свистяча турецька є мовою, а права – бо ця дивна мова має всі звукові характеристики, якими опікується ця півкуля».

Це важливо, вважають дослідники, адже це означає, що домінування лівої півкулі справді залежить від фізичної структури, яку має мова. Зараз вони планують провести електроенцефалографічне дослідження для того, щоб більш детально вивчити основні розумові процеси, які відбуваються у носіїв свистячої турецької мови.

В цьому відео можна почути свистячу турецьку:


Submit a Comment

Your email address will not be published.