Якщо ви володієте іноземною мовою, то ви напевне потрапляли в незручну ситуацію, коли вам доводилось просити свого співрозмовника говорити повільніше або більш чітко. Після таких ситуацій ми часто дивуємося: «чому ж вони все таки так швидко розмовляють?»
Більшість людей, які вивчають іноземну мову, вважають, що носії цієї мови розмовляють швидше ніж вони. Це пов’язано з тим, що коли ви чуєте іноземну мову (особливо коли ви вперше її вивчаєте), ваш мозок працює так активно, що вам заледве вистачає часу вловити всі деталі і здається, що мова дуже швидка.
Швидкість, з якою ви розмовляєте певною мовою, називається темпом мовлення, і людське сприйняття такого феномену доволі суб’єктивне. Але, не дивлячись на це, існує декілька способів виміряти темп мовлення, включаючи вимірювання кількості сказаних складів за певний проміжок часу, оскільки в будь-якій мові існують різні за довжиною слова. Це вимірювання можна проводити як беручи так і не беручи до уваги паузи в мовленні. Коли ми враховуємо паузи, то це називається швидкість мовлення, а коли ні – швидкість артикуляції.
Декілька років тому було опубліковано цікаве дослідження, в ході якого лінгвісти зробили висновок, що один склад в мовах, якими розмовляють швидко (серед тих, що досліджувались, а саме: англійська, французька, німецька, італійська, японська, іспанська, китайська, в’єтнамська), несе менше інформації, ніж один склад в мовах, якими розмовляють більш повільно. Наприклад: в’єтнамська та китайська несуть в собі більше інформації, ніж англійська, а японська, взагалі, найменш інформативна, але сама швидкість передачі інформації найвища в англійській мові. Якщо розглядати мови по довжині та кількості складів, то найшвидша мова – японська, за нею іспанська та французька, найповільніша – китайська.
В свій час іспанська мова була найшвидшою європейською мовою, а німецька – найповільнішою. Іспанська була найменш інформативна серед усіх європейських мов, коли англійська – навпаки. Але якою б не була мова інформативною та швидкою, сьогодні ми всі схильні передавати інформацію з однаковою швидкістю.