+38(044) 353 60 90, +38(050) 268 81 00, +38 (068) 866 72 79 kievpereklad@gmail.com

Вимираючі мови: вчені б’ють на сполох

Вимираючі мови світуВчені схвильовані, адже кожні 14 днів вимирає одна з численних мов світу. Очікується, що до кінця цього століття близько половини з 7000 мов світу матимуть статус вимерлих.

Вимираючі мови – це мови, які знаходяться на межі остаточного зникнення. Згідно з визначенням ЮНЕСКО, ризик вимирання мови настає тоді, коли батьки перестають навчати цій мові своїх дітей, та коли вона зникає з повсякденного вжитку.

Якщо певною мовою розмовляють лише кілька її носіїв похилого віку, така мова вважається майже вимерлою.

Насправді, кожна вимерла мова становить величезну втрату, адже вона в значній мірі відображає риси свого народу, його культуру. Це втілення знань про світ, і кожного разу, втрачаючи чергову мову, ми втрачаємо частинку знань та історії. Разом з мовою зникає її лексика, сталі виразі, її фольклор, тобто, ті перли, які розвивалися та накопичувалися протягом століть.

На відміну від мов, якими спілкуються сотні мільйонів землян, а саме таких як англійська, китайська, іспанська чи арабська, вимираючі мови балансують на межі збереження та зникнення тільки завдяки жменьці своїх носіїв.

Що ж становить собою процес вимирання мови? Це явище ніколи не буває раптовим, а прогресує протягом довгого часу. Те чи інше народонаселення починає поступово переходити на використання мов, які є більш потужними в політичному та економічному сенсі, тобто тих, якими живе світова політика та економіка. Свою роль відіграли також процеси глобалізації та колонізації. Деякі народонаселення просто вимушені були перейти на використання інших мов, адже не мали іншого вибору. Якщо не залишається жодних документів, жодних звукових записів їх рідною мовою, чи якщо не залишається її живих носіїв, ми втрачаємо її назавжди.

Та, незважаючи на те, що за останні десятиліття вимерли сотні мов світу, виконується робота по збереженню тих мов, які перебувають на межі зникнення. З цією метою вчені використовують низку методів. Вони намагаються дослідити зникаючі мови якомога глибше, створюють аудіо-, відеозаписи, письмові пам’ятки. Таким чином, навіть у випадку вимирання мови, знання про неї будуть матеріалізовані.

Деякі ж мови відроджуються. Одним з найяскравіших прикладів процесу відродження є сучасний іврит, адже протягом століть він вивчався лише в древній письмовій формі. Також, значних зусиль для відродження своєї мови доклали Маорі, корінний народ Нової Зеландії. Вони заснували дитячі садки, персонал яких складається, здебільшого, з людей похилого віку – носіїв мови маорі.

Минулого року Google започаткував спеціальний проект з метою сприяння збереженню мов, яким загрожує вимирання. Суть проекту полягає в зборі інформації про зникаючі мови та результатів останніх мовних досліджень в їх сфері.

Однак, звичайно, в той час як вчені вдаються до найвитонченіших методів для відродження та відновлення вимираючих мов, найпопулярніші мови світу продовжують стрімко рухатися вперед, завойовуючи щодня все більше й більше прихильників. На даний час домінуючою є англійська мова, але, незважаючи на це, люди в багатьох куточках світу все ще успішно живуть в середовищах своїх рідних мов. Тому вчені не беруться прогнозувати, яка ж мова може здобути статус найбільш вживаної у світі, та сподіваються на уповільнення процесу вимирання мов.

 


Submit a Comment

Your email address will not be published.