10 найстаріших мов світу
Розвиток мови нагадує біологічну еволюцію – вона відбувається щохвилини, покоління за поколінням, тому складно визначити, де закінчується одна мова і починається інша, що розвивається з неї. Таким чином, ми не можемо сказати, що одна мова є більш давньою, ніж інша; вони всі – ровесники людства. І все-таки, кожна з мов, описаних нижче, має щось особливе – щось давнє – що виділяє їх серед загальної маси.
Найдавніші з живих
Іврит
З івритом вийшла цікава ситуація, оскільки він практично вийшов із вживання близько 400 р. н.е. і використовувався лише за богослужіння євреями всього світу. Проте, після піднесення сіонізму у XIV – XX ст. іврит пройшов процес відродження та став офіційною мовою Ізраїлю. Незважаючи на те, що сучасна версія відрізняється від біблійної, носії івриту повністю розуміють усе, що написано у Старому Завіті та пов’язаних з ним книгах. Оскільки рідним для перших носіїв сучасного івриту часто був ідиш, сучасний іврит має багато спільного з цією ще однією єврейською мовою.
Тамільська
Тамільська, якою розмовляють близько 78 мільйонів чоловік і яка є офіційною мовою Індії, Шрі-Ланки та Сінгапуру, – єдина давня класична мова, яка дожила до нашого часу. Вона належить до дравідійської сім’ї, яка включає мови, носіями яких в основному є жителі південних і східних штатів Індії. Дослідники знайшли написи тамільською, які датуються третім століттям до н.е., і з того часу він безперервно використовувався. На відміну від санскриту, іншої давньої індійської мови, яка вийшла із загального вживання близько 600 г до н.е. і практично став використовуватися тільки для богослужінь, тамільська продовжувала розвиватися і зараз перебуває на 20-му місці серед найбільш уживаних мов у світі.
Литовська
Більшість європейських мов належать до індоєвропейської мовної сім’ї, проте вони почали відокремлюватися один від одного приблизно близько 3500 до н.е. Вони розвинулися в десятки інших мов, серед яких німецька, італійська та англійська, поступово втрачаючи ознаки, спільні для них усіх. Однак одна з цих мов, що належить до балтійської гілки індоєвропейської мовної сім’ї, більше, ніж інші, зберегла риси мови, яку лінгвісти називають протоіндоєвропейською (ПІЄ), яка, як вони припускають, була у вжитку близько 3500 до н.е. Невідомо чому, але литовський зберіг більше звуків та граматичних правил ПІЄ, ніж інші його лінгвістичні побратими, і, отже, може бути названий однією з найдавніших мов у світі.
Фарсі
Ви ніколи не чули про фарсі? На фарсі сьогодні розмовляють здебільшого в Ірані, Афганістані та Таджикистані. Можливо, ви чули про персидську мову, і, напевно, у зв’язку з цим ваша уява малює картину джина, що з’являється з пляшки. По суті, це та сама мова, лише під різними назвами. Фарсі є прямим нащадком давньоперської, який був мовою Перської імперії. Сучасний перський сформувався близько 800 р. н.е., і від багатьох сучасних мов його відрізняє те, що він змінився відносно небагато з того часу. Сьогоднішні носії перського можуть взяти, наприклад, текст, написаний 900 р. н.е. і прочитати його навіть із меншими труднощами, ніж носій англійської може читати, скажімо, Шекспіра.
Ісландська
Ісландська – ще одна індоєвропейська мова, яка належить до скандинавської гілки (для порівняння, англійська також належить до німецьких мов, але до західнонімецької гілки). Багато німецьких мов у ході свого розвитку втратили деякі риси, які мають інші їхні індоєвропейські побратими, але ісландська розвивалася набагато консервативно і зберегла багато з цих особливостей. Правління Данії країни з 14 по 20 ст. також мало незначний вплив на ісландську, тому він майже не змінився з часу, коли вікінги принесли його з собою при поселенні на цій території, і носії ісландської можуть легко читати саги, написані століття тому.
Македонська
Слов’янська мовна група, яка, серед інших, включає російську, польську, чеську та хорватську, є відносно молодою. Вони почали відокремлюватися від їхнього спільного стародавнього предка, загальнослов’янської (або праслов’янської) мови, коли Кирило та Мефодій запровадили мовні стандарти, створивши те, що сьогодні називається старослов’янською, і створили для нього алфавіт. У 9 столітті вони сприяли поширенню цієї давньої мови на північ разом із поширенням християнства серед слов’ян. Вони прийшли з землі, яка знаходилася трохи на північ від Греції, можливо, це була територія нинішньої Македонії, і македонська (разом зі своїм найближчим родичем – болгарською) є мовою, найбільш наближеною до давньоцерковнослов’янської.
Баскська
Баскська – це справжня лінгвістична загадка. Його носіями є народ басків, який проживає в Іспанії та Франції, але сам баскський не має нічого спільного з жодною з романських мов (якими є французька та іспанська), як, власне, і з якоюсь іншою мовою у світі. Протягом кількох десятиліть лінгвісти намагалися прояснити його давні споріднені мовні зв’язки, але жодна з теорій не змогла витримати критики. Єдиним достеменно відомим фактом є те, що він існував до появи на цій території романських мов – тобто до того, як римляни принесли на цю землю латинь, яка зрештою розвинулася у французьку та іспанську.
Фінська
Фінська не використовувався письмово до 16 століття, але вона має набагато глибшу, давню історію. Вона належить до угро-фінської мовної сім’ї, яка також включає естонську, угорську і кілька мов, які використовуються національними меншинами в Сибіру. Незважаючи на це, фінська містить багато запозичених слів, які впроваджувалися в нього з інших мовних сімей протягом багатьох століть. У багатьох випадках фінська зберегла ці запозичені слова у формі, більш наближеній до оригіналу, ніж ті мови, з яких вони були запозичені. Наприклад, слово aiti, що означає «мати», прийшло з готської – який, звичайно, більше не вживається. Слово kuningas («король») походить від старонімецького слова *kuningaz – якого більше немає в жодній німецькій мові.
Грузинська
Кавказький регіон – справжня знахідка для лінгвістів. Основні мови трьох Південно-Кавказьких країн: Вірменії. Азербайджану та Грузії, належать до трьох абсолютно різних мовних родин – індоєвропейської, тюркської та картвельської. Грузинська – найпоширеніша серед картвельських мов, і є єдиною кавказькою мовою із давньою літературною традицією. Її мелодійний і унікальний алфавіт також є досить стародавнім – він був адаптований з арамейського близько третього століття до н.е. Незважаючи на те, що вона не є ізольованою мовою в такому ж сенсі, як баскська, у світі існує всього чотири картвельські мови, і всі вони використовуються національними меншинами на території Грузії, і жодна з них не є спорідненою з якоюсь мовою світу.
Ірландська гельська
Хоча ірландською гельською мовою рідною сьогодні розмовляє лише незначна більшість ірландців, вона має глибоку історію. Вона належить до кельтської гілки індоєвропейської мовної сім’ї. Іона існувала на островах, які сьогодні є Великою Британією та Ірландією задовго до приходу на цю територію німецьких племен. З ірландського гельського розвинулися шотландський і Менський (який раніше використовувався на острові Мен), але те, завдяки чому вона увійшла до цього списку, це те, що він має найдавнішу народну літературу в Західній Європі. У той час як інші європейські країни розмовляли власними мовами, але використовували латинську писемність, ірландці використовували для писемності рідну мову.